Acunetix Nedir ? Acunetix Nasıl Çalışır ?

 


Web Uygulamalarınızı Neden Güvenli Hale Getirmeniz Gerekiyor?

Web sitesi güvenliği, bir işletmeyi güvence altına almanın günümüzde en çok gözden kaçan yönüdür ve herhangi bir kuruluşta bir öncelik olmalıdır. Bilgisayar korsanları, alışveriş sepetleri, formlar, oturum açma sayfaları, dinamik içerik vb. gibi web tabanlı uygulamalara giderek daha fazla odaklanmaktadır. Dünyanın her yerinden 7/24 erişilebilen güvenli olmayan web uygulamaları, arka uç kurumsal veritabanlarına kolay erişim sağlar ve ayrıca bilgisayar korsanlarına izin verir. saldırıya uğrayan siteleri kullanarak yasa dışı faaliyetlerde bulunmak. Bir mağdurun web sitesi, kimlik avı sitelerine ev sahipliği yapmak veya yasa dışı içeriği aktarmak gibi suç faaliyetleri başlatmak için kullanılabilirken, web sitesinin bant genişliğini kötüye kullanabilir ve sahibini bu yasa dışı eylemlerden sorumlu hale getirebilir.

Bilgisayar korsanları, SQL Enjeksiyon, Siteler Arası Komut Dosyası Oluşturma, Dizin Geçiş Saldırıları, Parametre Manipülasyonu (ör. URL, Çerez, HTTP başlıkları, web formları), Kimlik Doğrulama Saldırıları, Dizin Numaralandırma ve diğer açıklardan yararlanma dahil olmak üzere kuruluşlara karşı düzenli olarak başlattıkları geniş bir saldırı repertuarına zaten sahiptir. .

Bilgisayar korsanlığı topluluğu da birbirine çok yakın; Sıfır Gün istismarları olarak bilinen yeni keşfedilen web uygulaması izinsiz girişleri, yalnızca bu özel yeraltı grubunun üyeleri tarafından bilinen bir dizi forum ve web sitesinde yayınlanmaktadır. Gönderiler günlük olarak güncellenir ve daha fazla saldırıyı yaymak ve kolaylaştırmak için kullanılır.

Web uygulamaları (alışveriş sepetleri, formlar, oturum açma sayfaları, dinamik içerik ve diğer ısmarlama uygulamalar), web sitenizin ziyaretçilerinin çeşitli düzeylerde kişisel ve hassas veriler dahil olmak üzere dinamik içeriği almasına ve göndermesine izin verecek şekilde tasarlanmıştır.

Bu web uygulamaları güvenli değilse, hassas bilgi veri tabanınızın tamamı ciddi risk altındadır. Bir Gartner Group araştırması, siber saldırıların %75'inin web uygulaması düzeyinde yapıldığını ortaya koyuyor.

Web uygulamaları neden savunmasızdır?

 • Web siteleri ve web uygulamaları internet üzerinden 7 gün 24 saat müşterilere, çalışanlara, tedarikçilere ve dolayısıyla bilgisayar korsanlarına kolayca erişilebilir durumdadır.
 • Güvenlik duvarları ve SSL, web uygulaması korsanlığına karşı hiçbir koruma sağlamaz, çünkü web sitesine erişimin herkese açık olması gerekir.
 • Web uygulamaları genellikle müşteri veritabanları gibi arka uç verilerine doğrudan erişime sahiptir.
 • Çoğu web uygulaması ısmarlamadır ve bu nedenle, kullanıma hazır yazılımlardan daha az derecede test içerir. Sonuç olarak, özel uygulamalar saldırılara karşı daha hassastır.
 • Çeşitli yüksek profilli bilgisayar korsanlığı saldırıları, web uygulaması güvenliğinin en kritik konu olmaya devam ettiğini kanıtlamıştır. Web uygulamalarınız tehlikeye girerse, güvenlik duvarınız doğru şekilde yapılandırılmış ve işletim sisteminiz ve uygulamalarınız tekrar tekrar yamalanmış olsa bile bilgisayar korsanları arka uç verilerinize tam erişime sahip olacaktır.
 • Ağ güvenliği savunması, web uygulaması saldırılarına karşı hiçbir koruma sağlamaz, çünkü bunlar işin düzenli çalışmasına izin vermek için açık kalması gereken 80 numaralı bağlantı noktasında başlatılır. Bu nedenle, kötüye kullanılabilir güvenlik açıkları için web uygulamalarınızı düzenli ve tutarlı bir şekilde denetlemeniz zorunludur.

Otomatik web uygulaması güvenlik taraması ihtiyacı

Tüm web uygulamalarınızın manuel güvenlik açığı denetimi, genellikle büyük hacimli verilerin işlenmesini gerektirdiğinden karmaşık ve zaman alıcıdır. Ayrıca, yüksek düzeyde uzmanlık ve bir web uygulamasında kullanılan önemli miktarda kodu takip etme becerisi gerektirir. Buna ek olarak, bilgisayar korsanları sürekli olarak web uygulamanızdan yararlanmanın yeni yollarını buluyor; bu, güvenlik topluluklarını sürekli olarak izlemeniz ve bilgisayar korsanları keşfetmeden önce web uygulama kodunuzda yeni güvenlik açıkları bulmanız gerektiği anlamına geliyor.

Otomatik güvenlik açığı taraması, zaten zorlu olan bir web uygulaması oluşturma görevine odaklanmanıza olanak tanır. Otomatik bir web uygulaması tarayıcısı, bilgisayar korsanlarının web uygulamanıza veya arkasındaki verilere erişmek için kullanabileceği yeni saldırı yollarını her zaman arar.

Dakikalar içinde, otomatik bir web uygulaması tarayıcısı web uygulamanızı tarayabilir, internetten erişilebilen tüm dosyaları belirleyebilir ve savunmasız bileşenleri belirlemek için bilgisayar korsanı etkinliğini simüle edebilir.

Buna ek olarak, bir web uygulamasını oluşturan kodu değerlendirmek için otomatik bir güvenlik açığı tarayıcısı da kullanılabilir ve bu, internetten açık olmayabilecek, ancak web uygulamasında hala var olan ve bu nedenle hala olabilecek potansiyel güvenlik açıklarını belirlemesine olanak tanır. sömürülen.

Acunetix Güvenlik Açığı Yönetimi

Acunetix, SQL Enjeksiyon, Siteler arası komut dosyası çalıştırma ve diğer yararlanılabilir güvenlik açıkları gibi güvenlik açıklarını kontrol ederek web uygulamalarınızı denetleyen otomatik bir web uygulaması güvenlik test aracıdır. Genel olarak Acunetix, bir web tarayıcısı aracılığıyla erişilebilen ve HTTP/HTTPS protokolünü kullanan herhangi bir web sitesini veya web uygulamasını tarar.

Acunetix, JavaScript, AJAX ve Web 2.0 web uygulamalarını kullananlar da dahil olmak üzere kullanıma hazır ve özel web uygulamalarını analiz etmek için güçlü ve benzersiz bir çözüm sunar. Acunetix, hemen hemen her dosyayı bulabilen gelişmiş bir tarayıcıya sahiptir. Bulunamayanlar kontrol edilemediği için bu önemlidir.

Acunetix Nasıl Çalışır?

Acunetix şu şekilde çalışır:

 1. Acunetix DeepScan, JavaScript kullanılarak dinamik olarak oluşturulan bağlantılar ve robots.txt ve sitemap.xml'de (varsa) bulunan bağlantılar dahil olmak üzere sitedeki tüm bağlantıları izleyerek tüm web sitesini analiz eder. Sonuç, Acunetix'in sitenin her bir bölümüne yönelik hedefli kontroller başlatmak için kullanacağı sitenin bir haritasıdır.

 1. Acunetix AcuSensor Teknolojisi etkinleştirilirse, sensör web uygulaması dizininde bulunan tüm dosyaların bir listesini alır ve tarayıcı tarafından bulunmayan dosyaları tarayıcı çıktısına ekler. Bu tür dosyalar, web sunucusundan erişilemedikleri veya web sitesi aracılığıyla bağlanmadıkları için genellikle tarayıcı tarafından keşfedilmez. Acunetix AcuSensor ayrıca web.config gibi internetten erişilemeyen dosyaları da analiz eder .
 2. Tarama işleminden sonra tarayıcı, bulunan her sayfada, özünde bir bilgisayar korsanını taklit eden bir dizi güvenlik açığı denetimini otomatik olarak başlatır. Acunetix ayrıca her sayfayı veri girebileceği yerler için analiz eder ve ardından tüm farklı giriş kombinasyonlarını dener. Bu, Otomatik Tarama Aşamasıdır. AcuSensor Teknolojisi etkinleştirilirse, web sitesine karşı bir dizi ek güvenlik açığı denetimi başlatılır. AcuSensor hakkında daha fazla bilgi aşağıdaki bölümde verilmektedir.

 1. Tespit edilen güvenlik açıkları Tarama Sonuçlarında gösterilir. Her güvenlik açığı uyarısı, kullanılan POST verileri, etkilenen öğe, sunucunun HTTP yanıtı ve daha fazlası gibi güvenlik açığı hakkında bilgiler içerir.
 2. AcuSensor Teknolojisi kullanılıyorsa, güvenlik açığına yol açan kaynak kodu satır numarası, yığın izleme veya etkilenen SQL sorgusu gibi ayrıntılar listelenir. Güvenlik açığının nasıl giderileceğine ilişkin öneriler de gösterilir.
 3. Yönetici Özeti raporu, Geliştirici raporu ve PCI DSS veya ISO 270001 gibi çeşitli uyumluluk raporları dahil olmak üzere tamamlanan taramalarda çeşitli raporlar oluşturulabilir.

Acunetix AcuSensor Teknolojisi

Acunetix'in benzersiz AcuSensor Teknolojisi, diğer Web Uygulama Tarayıcılarından daha fazla güvenlik açığı belirlemenize ve daha az hatalı pozitif üretmenize olanak tanır. Acunetix AcuSensor, güvenlik açığının kodunuzda tam olarak nerede olduğunu belirtir ve ek hata ayıklama bilgilerini bildirir.

PHP, .NET ve JAVA web uygulamaları için mevcut olan artırılmış doğruluk, kara kutu tarama tekniklerini kaynak kodun içine yerleştirilmiş sensörlerden gelen geri bildirimlerle birleştirerek elde edilir. Kara kutu taraması, uygulamanın nasıl tepki vereceğini bilmiyor ve kaynak kod çözümleyicileri, saldırıya uğradığında uygulamanın nasıl davranacağını anlamıyor. AcuSensor teknolojisi, kaynak kod çözümleyicilerini ve kara kutu taramasını bağımsız olarak kullanmaktan çok daha iyi sonuçlar elde etmek için her iki tekniği birleştirir.

AcuSensor şeffaf bir şekilde .NET, PHP ve JAVA koduna kurulabilir.

AcuSensor, önceden derlenmiş .NET ve JAVA derlemelerine, imzalanmış (belirli adlandırılmış) olsalar bile kurulabilir, bu nedenle ne .NET veya JAVA kaynak kodu ne de bir derleyici (veya başka herhangi bir bağımlılık) gerekmez. PHP web uygulamaları durumunda, kaynak hazırdır. Acunetix, bugüne kadar bu teknolojiyi uygulayan tek web güvenlik açığı güvenlik çözümüdür.

AcuSensor Teknolojisini kullanmanın avantajları

 • Kaynak kodu satır numarası, yığın izleme, etkilenen SQL sorgusu vb. gibi güvenlik açığı hakkında daha fazla bilgi sağlama yeteneği nedeniyle güvenlik açığını daha hızlı bulmanızı ve düzeltmenizi sağlar.
 • Web uygulamasının davranışını daha iyi anladığı için bir web sitesini tararken yanlış pozitifleri önemli ölçüde azaltır.
 • Güvenlik yanlış yapılandırmasına neden olabilecek veya hassas bilgileri açığa çıkarabilecek web uygulaması yapılandırma sorunları konusunda sizi uyarır. Örneğin, .NET'te 'özel hatalar' etkinleştirilirse, bu, hassas uygulama ayrıntılarını kötü niyetli bir kullanıcıya ifşa edebilir.
 • Örneğin, web sunucusunda yazma erişimi etkinleştirilmişse, web sunucusu ayarlarınızı nasıl daha iyi güvence altına alacağınız konusunda size tavsiyelerde bulunur.
 • Daha fazla SQL enjeksiyon güvenlik açığı algılar. Daha önce SQL enjeksiyon güvenlik açıkları yalnızca veritabanı hataları rapor edildiğinde bulunabilirken, şimdi gelişmiş algılama için kaynak kodu analiz edilebiliyor.
 • SQL INSERT deyimleri de dahil olmak üzere tüm SQL deyimlerinde SQL enjeksiyon güvenlik açıklarını tespit etme yeteneği.  Kara kutu tarayıcı kullanarak bu tür SQL enjeksiyon güvenlik açıkları bulunamaz. Bu, Acunetix'in güvenlik açıklarını bulma yeteneğini önemli ölçüde artırır.
 • AcuSensor kullanılarak yürütülen taramalar, web sunucusu aracılığıyla erişilebilen tüm dosyaları tarayıcıya sunan bir arka uç taraması gerçekleştirir; bu dosyalar ön uç uygulama aracılığıyla bağlanmamış olsa bile. Bu, uygulamanın %100 kapsamını sağlar ve kullanıcıları, bir saldırgan tarafından kötü amaçla yüklenmiş olabilecek herhangi bir arka kapı dosyasına karşı uyarır.
 • AcuSensor Teknolojisi, tüm web uygulaması girişlerini yakalayabilir ve web sitesindeki tüm olası girişlerle kapsamlı bir liste oluşturabilir ve bunları test edebilir.
 • Rastgele dosya oluşturma ve silme güvenlik açıklarını test etme yeteneği. Örneğin, savunmasız bir komut dosyası aracılığıyla kötü niyetli bir kullanıcı, web uygulaması dizininde bir dosya oluşturabilir ve ayrıcalıklı erişime sahip olmak için onu çalıştırabilir veya hassas web uygulaması dosyalarını silebilir.

Ağ Güvenlik Açığı Taraması

Bir web sitesi denetiminin parçası olarak, Acunetix'in çevrimiçi sürümü, web sitesini barındıran sunucunun ağ güvenliği denetimini gerçekleştirecektir. Bu ağ güvenlik taraması, sistemde bir bağlantı noktası taraması çalıştırarak taranan sunucuda çalışan tüm hizmetleri belirleyecektir. Acunetix, tespit edilen hizmetleri barındıran işletim sistemini ve yazılımı rapor edecektir. Bu işlem ayrıca sunucuda gizlenen Truva atlarını da belirleyecektir.

Ağ güvenlik açığı taraması, FTP, DNS, SMTP, IMAP, POP3, SSH, SNMP ve Telnet gibi popüler protokollerin güvenliğini değerlendirir. Acunetix, zayıf veya varsayılan şifreleri test etmenin yanı sıra, tespit edilen hizmetlerde bir güvenlik ihlaline yol açabilecek yanlış yapılandırmayı da kontrol edecektir. Acunetix, makinede çalışan diğer sunucuların kullanımdan kaldırılmış protokolleri kullanmadığını da kontrol edecektir. Tüm bunlar, bir davetsiz misafirin web sitenize ve itibarınıza zarar vermesine izin verecek güvensiz bir sisteme yol açar.

Acunetix Online, 50.000'den fazla ağ güvenlik açığını kontrol etmek için popüler OpenVAS ağ tarayıcısını da entegre eder. Bir ağ taraması sırasında Acunetix, çok sayıda cihazı, İşletim Sistemini ve sunucu ürününü tanımlamak için çeşitli bağlantı noktası araştırma ve işletim sistemi parmak izi tekniklerinden yararlanır. Ardından, taranan sunucuda çalıştığı belirlenen ürünlere karşı çok sayıda güvenlik kontrolü başlatılır ve bu, çevre sunucularınızda bulunan tüm güvenlik açıklarını tespit etmenize olanak tanır.

1 Yorumlar

Yorum Gönder
Daha yeni Daha eski

Webmaster Forum Hack Forum Hack Haber