Mng Kargo Hacklendi! Veriler Çalındı!Mng Kargo Hacklendi! Evet Yanlış Duymadınız Türkiye'de Popüler Bir Kargo Şirketi Olarak Bilinen Mng Kargo Veri Sızıntısının Olduğunu Resmen KamuOyuna Duyurdu! Veri Sızıntılarını İse 23 Ağustos'ta Tespit Etti!

Kaç Kişinin Verilerinin Çalındığı Tam Olarak Bilinmesede Çalınan Kişilerin İse Ev Adresleri,Telefon Numaraları Ve Daha Çok Şey Şuan Hackerların Elinde!

Şuanda Çoğu Kişinin Verilerinin Satıldığı İddiası Yer Almakta Önlem Almak İçin Mng Kargonun Sisteminde Ev Adresi Yerlerinizi Adınızı , Telefon Numaranızı , Kredi Kartı Bilgilerinizi Acilen Değiştirin! Sadece Kargo Siparişi Verirken Eski Bilgilerinizi Almaya Özen Gösteriniz!

                                             KVKK Konuyla İlgili Açıklama Yaptı!

Bilindiği üzere, 6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanununun “Veri güvenliğine ilişkin yükümlülükler” başlıklı 12 nci maddesinin (5) numaralı fıkrası “İşlenen kişisel verilerin kanuni olmayan yollarla başkaları tarafından elde edilmesi hâlinde, veri sorumlusu bu durumu en kısa sürede ilgilisine ve Kurula bildirir. Kurul, gerekmesi hâlinde bu durumu, kendi internet sitesinde ya da uygun göreceği başka bir yöntemle ilan edebilir” hükmünü amirdir.

Veri sorumlusu sıfatını haiz olan MNG Kargo Yurtiçi ve Yurtdışı Taşımacılık AŞ tarafından Kuruma gönderilen veri ihlali bildiriminde özetle;

  • İhlalin veri sorumlusunun kurumsal müşterilere sunduğu web servis üzerinden, kurumsal müşteriye/müşterilere ait kullanıcı adı ve şifrenin elde edilmesinden kaynaklı olarak, kurumsal müşterinin/müşterilerin hesaplarına yetkisiz erişim gerçekleştiren kişi/kişiler üzerinden sızma şeklinde olduğunun ve sistemden kaynaklı bir açık olmadığının düşünüldüğü,
  • İhlalin 15.08.2021 tarihinde başladığı ve 23.08.2021 tarihinde sona erdiği,
  • 15.08.2021 tarihinde veri sorumlusunun kurumsal bir müşterisinden gelen sözlü bildirim sonucunda aynı gün içerisinde sızma testi çalışmasına başlandığı, yapılan incelemeler sonucunda 23.08.2021 tarihinde ihlalin tespit edildiği,
  • İhlalden kargo alıcılarına ait “ad-soyad, adres, telefon numarası” bilgilerinin etkilendiği,
  • İhlalden etkilenen kişi sayısının belirlenemediği,
  • İlgili kişilerin veri ihlali ile ilgili https://www.mngkargo.com.tr/iletisim internet sayfası, 0(850) 222 06 06 numaralı çağrı merkezi ve [email protected] e-posta adresinden bilgi alabileceği ifade edilmiştir.

Konuya ilişkin inceleme devam etmekle birlikte, Kişisel Verileri Koruma Kurulunun 26.08.2021 tarih ve 2021/875 sayılı Kararı ile söz konusu veri ihlali bildiriminin Kurumun internet sayfasında ilan edilmesine karar verilmiştir.

Verileri Çalınan Vatandaşlara Geçmiş Olsun Dileklerimizi Diletiyoruz , Hacklenmicek Sistem Yoktur.....

1 Yorumlar

Yorum Gönder
Daha yeni Daha eski

Webmaster Forum Hack Forum Hack Haber