Sitenizde Shell Varsa Nasıl Temizlenir ? Nasıl Anlaşılır ?Shell bir Webmaster için en sıkıcı durumlardan biridir. Çünkü web sitenize bir Shell atıldığında ve bu Shell yardımıyla siteniz bir kere hacklendiğinde tüm güvenlik önlemlerini en üst düzeye çıkarıp, Shell veya mevcut girişleri saptamak oldukça zordur. Bu durumda gözden geçirilecek bir sürü işlem vardır. Web sitenizde Shell olduğunu düşündüğünüzde bu adımları takip ederek temizleme işlemine başlayabilirsiniz, bu işlemleri gerçekleştirebilmek için az da olsa programlama bilginizin de olması gerektiğini unutmayın;

 • Web sitenizin tüm yedeğini indirdikten sonra kaliteli bir virüs yazılımı ve online güvenilir tarayıcılar yardımıyla tarayın. Virüsleri tespit ettikten sonra Shell vb. dosyaları silin.
 • Shell’ler kesinlikle sitenizin kabak gibi görünen bir yerinden çıkmayacaktır. Muhakkak gizlenen bir bölme içerisinde olacağı için tüm dosya ve klasörleri kontrol edin.
 • Sitenize olası bir Upload scripti yüklenip, yüklenmediğini kontrol edin. Birçok internet korsanı bir siteye ulaştığında ilk iş bir upload scripti yükler. Böylece Shell silinse bile upload scripti zararlı olmayacağı için defalarca kez Shell yükleyebilme şansı oluşacaktır.
 • Tüm PHP ve ASP gibi dosyaları birer birer çalıştırarak kodları kontrol edin.
 • Çabalarınıza rağmen bu işlemlerin hiç biri sonuç vermiyorsa profesyonel destek alın.

2 Yorumlar

 1. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Webkorsan.com Artık aktif , Eskiler bilir Yeniler örnek alır bizi.

   Hack alemine kafa atmaya geldik , Çok patlatacağımız Site var Beklemede kalın.

   Sil
Yorum Gönder
Daha yeni Daha eski

Webmaster Forum Hack Forum Hack Haber